1 Şubat 2017 Çarşamba

SİRİUS (ŞİRA) YILDIZI

Sirius yanı Şira yıldızı Kur'an-ı Kerim'de  şu şekilde geçer.

Doğrusu, 'Şi'ra (yıldızı)nın' Rabbi O'dur. (Necm Suresi, 49) 

Nitekim (ikisi arasındaki uzaklık) iki yay kadar (oldu) veya daha yakınlaştı. (Necm Suresi, 9)  

Sirius ya da AkyıldızBüyük Köpek Takımyıldızı’nda yer alan bir çift yıldız. Bu çift yıldızdan Türkçe’de Akyıldız ismiyle bilinen Sirius-A bileşeni görünür. Kadiri bakımından gökyüzündeki  en parlak yıldız olup -1.47 görünür kadir derecesiyle, kendisine görünür kadiri bakımından en yakın olan Canopus’a oranla onun iki katı kadar parlaktır ve geceleyin görülen gökyüzünde bu görsel görünüş önemiyle baş rolde bulunmaktadır. (Kaynak: Wikipedia)

Peki Sirius yani Şira yıldızını ülkemizden nasıl görebiliriz?
Sirius'u görmek için öncelikle Avcı (Orion) takım yıldızının rahatlıkla görebileceğimiz bir kısmını çıkış noktası alabiliriz. 
Yukarıdaki şekilde Sol altta Büyük Köpek Takımyıldızı, sağ üstte ise Avcı Takımyıldızı bulunmaktadır. Avcı Takımyıldızının kemerini oluşturan yıldızları bir karenin üst tarafı olarak düşünebiliriz.


Sirius'u görebilmek için gece yüzümüzü güneye dönelim. Başımızı kaldırıp yukarı bakalım ve gözlerimizi biraz sağa kaydıralım. Önce Kare şeklini oluşturan yıldızları bulalım. Kemeri oluşturan kare şeklinin üst kısmındaki yıldızlardan   aşağı ve sola doğru baktığımızda gördüğümüz en parlak yıldız Sirius'tur. 
Yukarıdaki işaretlerden yola çıkılarak kolaylıkla bulunabilir.

Bugünlerde gün batımı tarafında görülen parlak, göz kamaştırıcı gezegen ise Venüs gezegenidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder